Osnovna škola Ljudevita Gaja iz Zaprešića sastoji se od osmorazredne matične škole. Učenici naše škole uglavnom stanuju u sjeverozapadnom dijelu Zaprešića, a manji broj putuje sa šireg područja iz okolice Zaprešića. Za učenike putnike osiguran je prijevoz jer je Zaprešić dobro prometno povezan sa svojom širom okolicom, a također i sa Zagrebom. Kulturna povezanost sa Zagrebom je dobro zastupljena te ćemo stoga i ove školske godine raditi na uspostavljanju suradnje s kulturnim institucijama Zagreba. Kulturna baština Zaprešića je bogata i ima dugu tradiciju. Spomenici kulture se održavaju i obnavljaju zajedničkim naporima Grada Zaprešića i Ministarstva RH. Tijekom cijele školske godine 2019./2020. naši će se učenici uključivati u kulturnu obnovu te upućivati na nacionalnu prošlost, povijest, običaje i kulturno blago. Socio-ekonomska struktura je uglavnom zadovoljavajuća te se ne razlikuje bitno u usporedbi sa sličnim školama u Zagrebu.
Unutrašnji prostor škole čine 24 učionice, radionica za izvođenje nastave tehničke kulture, učionica za informatiku, školska knjižnica, dvorana za tjelesnu i zdravstvenu kulturu i mala dvorana. Unutrašnji prostor škole predviđen je za rad u dvije smjene u redovitoj nastavi. Na početku školske godine 2023./2023. u našu školu upisano je 876 učenika, a raspoređeni su u 41 razredni odjel i odgojno-obrazovnu skupinu. U školi imamo sedam razrednih odjela u koje su uključeni učenici koji borave u produženom boravku. Nastava se izvodi u dvije smjene s tjednom izmjenom smjena. U prvoj smjeni nalazi se 21 razredni odjel (5 odjela prvog razreda, 5 odjela trećeg razreda, 6 odjela petog razreda i 5 odjela sedmog razreda). U drugoj smjeni nalazi se 20 razrednih odjela (5 odjela drugog razreda, 5 odjela četvrtog razreda, 5 odjela šestog razreda i 5 odjela osmog razreda). Nastava u odgojno-obrazovnoj skupini odjelu izvodi se u jutarnjoj smjeni. Nastava tjelesne i zdravstvene kulture izvodi se u sportskoj dvorani i na vanjskim sportskim terenima. Škola ima dvije informatičke učionice. Raspolažemo s optimalnom količinom računala i pisača. Informatička oprema redovito se obnavlja i održava.
OŠ Ljudevita Gaja ima uređen park ispred školske zgrade te sportske terene iza zgrade. Škola ih koristi za izvođenje nastave tjelesne i zdravstvene kulture i slobodne aktivnosti. Oko školske zgrade, školskog dvorišta i sportskih terena izgrađena je ograda. Izgradnja ograde povećala je sigurnost naših učenika. Na cijeloj školskoj zgradi zamijenjeni su dotrajali prozori. Na početku ove školske godine završen je projekt ugradnje fotonaponskih ćelija, uređena je učionica na otvorenome, postavljena je ograda sa zapadne strane škole, uređuje se rasvjeta na vanjskim igralištima. Navedeni projekti financirani su sredstvima grada Zaprešića i sredstvima Europske unije. Održavanje travnjaka i košnju trave oko škole obavljaju školski domari. Održavanje i čišćenje okoliša škole po potrebi se uključuju svi djelatnici škole i učenici.
Povijest
Nastava u školi Ljudevit Gaj Zaprešić započela je 8. rujna 1980. godine. Ravnatelji koji su vodili ovu školu su: Stjepan Zorc, Ljiljana Marić, Mario Rogač, Đurđica Šepac te Tomislav Cerinski, sadašnji ravnatelj.
2023./2024.
2022./2023.
Županijska natjecanja:
1. mjesto na županijskom natjecanju, elektrotehnika, 8. razred, učenik pozvan na državno (Matej Filipović, 8. razred);
1. mjesto na županijskom natjecanju, obrada materijala, 7. razred, učenik pozvan na državno (Saša Kruljac, 7. razred);
3. mjesto na županijskom natjecanju, elektrotehnika, 8. razred, učenica pozvan na državno (Gabriela Dorotić, 8. razred);
1. mjesto: Informatika, Algoritmi (Filip Barun, 6. razred);
Kemija, 3. mjesto na županijskom natjecanju (Matej Novak, 7. razred);
Košarka, 1. mjesto, Plasman na državno (7. i 8. razred, djevojke).
2014./2015.
Županijska natjecanja:
1. mjesto na Županijskom natjecanju iz geografije.
3. mjesto na Županijskom natjecanju iz biologije.
2. mjesto na Županijskom natjecanju u košarci te 1. mjesto na Regionalnom natjecanju u košarci.
1. mjesto na Županijskom natjecanju u krosu (grupno).
2. i 3. mjesto na Županijskom natjecanju u krosu (pojedinačno).
2. mjesto na Županijskom natjecanju u odbojci.
Državna natjecanja:
2. mjesto na Državnom natjecanju iz fizike.
2. mjesto na Državnom natjecanju LIK 2015. – natjecanje – izložba učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna.
1. mjesto na Državnom natjecanju u čitanju na njemačkom jeziku.
Sudjelovali smo na Državnim natjecanjima iz geografije, biologije, na „Lidranu“, “Sigurno u prometu“, krosu i svehrvatskom ekološkom kvizu Lijepa naša.
Najbolji učenici:
29. svibnja obilježili smo Dan škole. Povodom Dana škole učenicima koji su postigli uspjeh na Županijskim i Državnim natjecanjima uručene su nagrade. Također su uručene nagrade najboljim učenicima 8. razreda. Razredno vijeće osmih razreda odabralo je najbolje osmaše, a Grad Zaprešić ih je nagradio. To su učenici: Iva Bužanić, Zvonimir Prgić, Luka Šeremet i Ana Kožarić. Prema odluci Učiteljskog vijeća učenik Noah Marko Mesić proglašen je učenikom generacije.
2013./2014.
Županijska natjecanja:
1. i 2. mjesto na Županijskom natjecanju iz matematike.
2. i 3. mjesto na Županijskom natjecanju iz geografije.
2. i 3. mjesto na Županijskom natjecanju iz njemačkog jezika.
3. mjesto na Županijskom natjecanju iz tehničke kulture.
2. mjesto na Županijskom natjecanju „Sigurno u prometu“.
3. mjesto ekipno na Županijskom natjecanju „Sigurno u prometu“.
3. mjesto ekipno na Županijskom natjecanju u šahu.
1. mjesto ekipno na Županijskom natjecanju u košarci za djevojčice 4., 7. i 8. razred.
1. mjesto ekipno na Županijskom natjecanju iz odbojke za dječake 5., 7. i 8. razred
2. mjesto ekipno na Županijskom natjecanju u rukometu za dječake 5. i 6. razred
Državna natjecanja:
Sudjelovali smo na Državnim natjecanjima iz: njemačkog jezika, matematike, fizike, kemije, košarke, odbojke te Državnim natjecanjima „Lidrano“ i „Sigurno u prometu“.
Najbolji učenici:
25. svibnja obilježili smo Dan škole. Povodom Dana škole učenicima koji su postigli uspjeh na Županijskim i Državnim najecanjima uručene u nagrade. Također su uručene nagrade najboljim učenicima 8. razreda, a najboljim učenikom generacije proglašen je Juraj Crneković.
Razredno vijeće učitelja osmih razreda proglasilo je najbolje osmaše: Ivan Čubrić, 8.a; Mia Franolić, 8.b; Juraj Crneković, 8.c; Klara Forgić, 8.d; i Mihaela Gregurin, 8.e razred.
2012./2013.
Naši su učenici i ove godine ostvarili zapažene rezultate:
Državna natjecanja:
2. mjesto na 55. Državnom natjecanju mladih tehničara u kategoriji zrakoplovno modelarstvo
2. nagrada, 7. mjesto na Državnom natjecanju iz fizike u znanju
3. nagrada, 3. mjesto na Državnom natjecanju iz fizike – samostalni eksperimentalni rad Lom svjetlosti u prizmi s tekućinom
Filmska skupina GAJEVCI – 1. mjesto na 50. reviji filmskog i video stvaralaštva djece sa TV reportažom MEDSAVE
Županijska natjecanja:
1. mjesto na Županijskom natjecanju mladih tehničara u kategoriji zrakoplovno modelarstvo
2. mjesto na Županijskom natjecanju iz geografije
2. mjesto na Županijskom natjecanju iz matematike, 2. mjesto na Županijskom natjecanju iz fizike
3. mjesto na Županijskom natjecanju iz kemije
3. mjesto na Županijskom natjecanju iz biologije
2. mjesto ekipno na Županijskom natjecanju u šahu
3. mjesto ekipno na Županijskom natjecanju u Futsalu za dječake 7. i 8. razred
1. mjesto ekipno na Županijskom natjecanju u Futsalu za dječake 5. i 6. razred
2. mjesto ekipno na Županijskom natjecanju u košarci za dječake 5. i 6. razred
1. mjesto ekipno na međuškolskom natjecanju u košarci za djevojčice, župnijsko natjecanje nije održano te su se plasirale na poluzavršno natjecanje
2011./2012.
25. svibnja obilježili smo Dan škole. Antonia Radoš proglašena je učenicom generacije i podigla je zelenu zastavu na svečanoj priredbi.
Ove godine treći put smo obnovili status Eko-škole.
Nagrađeni su učenici koji su postigli zapaženi uspjeh na županijskim i državnim natjecanjima.
Učenik naše škole Alen Tucman iz 5.c razreda, osvojio je 1. mjesto na 54. Državnom natjecanju mladih tehničara RH – zrakoplovni modelari.
Jelena Cerovečki i Antonia Radoš državne su prvakinje iz fizike u kategoriji eksperimentalni radovi! Već drugu godinu zaredom učenici naše škole najbolji su na Državnoj smotri iz fizike. Jelena Cerovečki i Antonia Radoš iz 8.c razreda, osvojile su 1. nagradu na Državnom natjecanju i smotri iz fizike s eksperimentalnim radom „Brzine zvuka u fluidima“. Mentor učenicama je Antonio Svedružić, prof. fizike.
Antonia Radoš iz 8.c razreda osvojila je i 4. mjesto na državnom natjecanju iz biologije, a mentorica je Katica Antol, nastavnica biologije i kemije.
Razredno vijeće učitelja osmih razreda proglasilo je najbolje učenike osmih razreda, a to su: Nikolina Čukac iz 8.a, Ivona Kovačić iz 8.b, Antonia Radoš iz 8.c, i Tin Orešković iz 8.d razreda.
2010./2011.
Državno natjecanje i smotra iz fizike, Vinkovci, 5.- 8. svibnja 2011. godine – Matija Supina i Petar Vid Keserica, 8.b razred, osvojili su 1. nagradu; eksperimentalni rad “Određivanje ubrzanja slobodnog pada i granične brzine treptećom LED diodom” – Tomislav Pavičić, 8.c razred, osvojio je 3. nagradu u znanju
Državno natjecanje iz kemije – Ena Orešković, 8.c razred, i Antonija Radoš, 7.c razred, uspješno su sudjelovale na Državnom natjecanju iz kemije od 2. do 5. svibnja 2011. godine u Puli
Državno natjecanje iz biologije – učenik Tin Orešković, 7.d razred, osvojio je 5. mjesto na Državnom natjecanju iz biologije, održanom od 2. do 4. svibnja 2011. godine u Puli
Državno natjecanje u košarci – ženska košarkaška ekipa osvojila je 1. mjesto na Županijskom natjecanju i poluzavršnom natjecanju, a sudjelovala je i na državnom natjecanju
Prvak Županijskog natjecanja iz njemačkog jezika bio je Luka Patarčić, 8.c razred
Prvak Županijskog natjecanja iz matematike bio je Lovro Mihalić, 6.d razred
Nagrađeni su učenici osmih razreda prošle generacije koje je Razredno vijeće proglasilo najboljima. Nagrade su primili Maria Đurić, 8.a, Andrea Bernat, 8.b, Ena Orešković, 8.c, i Ivan Karetić, 8.d. Učenicom generacije proglašena je Ena Orešković
Nagrađeni su i pohvaljeni radovi naših učenika na natječaju „Ivica Kičmanović 2011.“ – Sara Capan, 6.c razred i Hana Ban, 5.a razred
Na natječaju „Josip Pupačić i ja“ – Mia Franolić, 5.b razred, osvojila je drugu nagradu
Na natječaju „Hrvatska kulturna baština“ nagrađen je likovni rad Mateja Sliškovića, 2.c razred
Eko-škola smo – Radimo na očuvanju i zaštiti okoliša, prikupljamo stari papir i baterije, projektnim danom obilježavamo Dan planeta Zemlje, tijekom godine radimo na sakupljanju starog papira, a prihodom od prodaje sufinanciramo izlete
Osnovni CAP program – provodimo CAP program – prevencija zlostavljanja djece s učenicima drugih razreda, radimo na pravima djece i poučavamo ih strategijama ponašanja u situacijama nasilja
TEEN CAP program – provodimo TEEN CAP program za učenike 8. razreda – prevencija zlostavljanja tinejdžera. Poučavamo osmaše strategijama ponašanja u situacijama nasilja s posebnim osvrtom na seksualno nasilje. Ponosni smo jer smo prva škola u Zagrebačkoj županiji koja provodi ovaj program, a u timu imamo i jednog roditelja!
MPPI – modifikaciju ponašanja putem igre radimo u suradnji s Centrom za mladež s učenicima od petog do osmog razreda. Radimo na nenasilnom rješavanju sukoba te na savjetodavnom radu s učenicima i roditeljima.
Projekt „Identifikacija i rad s darovitim učenicima“ – identificiraju se daroviti i potencijalno daroviti učenici trećih razreda koji zatim sudjeluju u Radionicama kreativnog mišljenja
Redovito grupno i individualno radimo s učenicama s teškoćama
Školski list Sjeverac – list učenika naše škole svake godine donosi sažetak svih zbivanja u školi
Imamo brojne izvannastavne aktivnosti: novinarska, literarna, filmska, ekološka, povijesna i likovna grupa, knjižničari, odbojka, rukomet, pjevački zbor
2009./2010.
Lana Ujević, 8.b razred, državna prvakinja, osvojila 1. mjesto na državnom natjecanju iz njemačkog jezika
Ena Orešković, 7.c razred, osvojila 2. mjesto na državnom natjecanju iz biologije, sudjelovala na državnom natjecanju iz kemije
Marko Lukić, 8.a razred, osvojio 3. nagradu na državnom natjecanju iz fizike
Eko ekipa škole osvojila 1. mjesto na županijskom natjecanju i sudjelovala na državnom Eko-kvizu
Danijel Šimon, 8.a razred, sudjelovao na državnom natjecanju iz engleskog jezika
– Stjepan Petruša, 8.d razred, sudjelovao na državnom natjecanju iz fizike, proglašen najboljim učenikom škole
– Filmska družina Gajevci snimila je izuzetne filmove: Utrka za znanjem (osvojio je 1. nagradu stručnog žirija na 47. reviji filmskog i video stvaralaštva djece), film Osmašica (osvojio je 1. nagradu ocjenjivačkog suda djece)
– ženska košarkaška i odbojkaška ekipa škole
– prvakinje Zagrebačke županije, sudjelovale na poluzavršnim natjecanjima
– obilježena 30. godišnjica rada škole
– tiskan 16. broj školskog lista Sjeverac, list predložen za državnu smotru Lidrano
– provedene tradicionalne humanitarne akcije
2008./2009.
– F. Blažević osvojio 5. mjesto na državnom natjecanju iz biologije
– T. Orešković osvojio 8. mjesto na državnom natjecanju iz geografije
– na Ekološkom kvizu “Lijepa naša” učenici T. Orešković, S. Galušić, J. Picak i A. Sima Cota osvojili 6. mjesto
– M. Lukić na državnom natjecanju iz matematike osvojio 12. mjesto
– film “Osmašica” prikazan na Lidranu – državna smorta; u stvaranju filma sudjelovali: J. Picak, M. Jularić, M. Lukić
– grad Zaprešić tradicionalno nagradio najbolje osmaše: 8.a A. Mutak, 8. b N. Crljen, 8.c M. Štih, 8. d H. Husnjak, 8.e T. Baša
– na natječaju “Volim Hrvatsku – Zeleno i plavo srce Hrvatske”, Laura Ivančević osvojila je 2. mjesto; škola je nagrađena sa 5.000,00 kn, a Laura prigodnim darovima
– izgrađeno dječje igralište, športski tereni i u potpunosti preuređena školska zgrada područne škole Pojatno
2007./2008.
– provedene tradicionalne humanitarne akcije: povodom Dana kruha – sredstva namijenjena teško bolesnoj djeci u Dječjoj bolnici Bistra te u suradnji s Caritasom provedena humanitarna akcija “Za 1000 radosti”
– košarka (dječaci) osvojili 2. mjesto na poluzavršnom državnom natjecanju
– plasirali se na državno natjecanje u Ekološkom kvizu
– županijsko natjecanje: 1. mjesto na Ekološkom kvizu, 1.mjesto u košarci (dječaci), 3. mjesto u rukometu, 2. mjesto matematika
– regionalno natjecanje iz matematike – M. Lukić
– obnovljen status Eko škole – provedeno istraživanje i rad na temu “Kakav zrak dišemo u Zaprešiću?“
– filmska družina izradila film “Zlatna palica”
– grad Zaprešić nagradio najbolje osmaše: 8.a I. Suša, 8.b F. Babić, 8.c V. Siroglavić
– F. Babić proglašen najboljim učenikom
– izgrađeni školski športski tereni
2006./2007.
– uveden HNOS – novi pristup poučavanju, usmjeren na učenika
– I. Zovko osvojio 1. mjesto na državnom natjecanju mladih tehničara – zrakoplovno modelarstvo
– 1. mjesto na Ekološkom kvizu “Lijepa naša”
– košarka (dječaci) 1. mjesto na županijskom natjecanju
– ženska teniska ekipa – 1. mjesto na poluzavršnom državnom natjecanju i sudjelovanje na državnom natjecanju
– J. Šlosel proglašen najboljim učenikom
2005./2006.
– 13. travnja 2006.g. stekli smo status MEĐUNARODNE EKO ŠKOLE
– filmska družina Gajevci osvojila 1. mjesto na županijskom Lidranu sa TV-reportažom “Vile i vilenjaci” te sa filmom “Prikaza” sudjelovali na Reviji filmskog i video-stvaralaštva
2004./2005.
– gostovali: J. Čunčić-Banov, M. Marušić, M. Brajko Livaković
– A. Jandras osvojila prvu nagradu na literarnom natječaju Goranovog proljeća za osnovnu školu Republike Hrvatske
– D. Šutalo osvojio 2. mjesto na državnom natjecanju iz povijesti
– filmska družina Gajevci osvojila 1. nagradu stručnog suda djece na
Reviji filmskog i videostvaralaštva sa igranim filmom “Dar”
– eko ekipa osvojila 5. mjesto na državnom natjecanju
2003./2004.
– književni susreti: S. Pilić, Ž. Vukelja, M. Marušić, B. Prosenjak i Ž. Fabić Vuković
– postavljena ograda oko škole – veća sigurnost učenika
– filmska družina Gajevci sudjelovala na Novigradskom proljeću
2002./2003.
– radionice za učenike: radionice CAP programa – zaštita djece od zlostavljanja, “Pubertet – što mi se to događa”, “Ovisnosti”, “Modifikacija ponašanja putem igre”, “Koliko znamo o AIDS-u”
– radionice za roditelje: “Aspekti zrelosti”, “Razvijanje radnih navika i kontrola učenja”, “Roditelji i dječje samopouzdanje”, “Slika o sebi”,CAP, “Priprema za školu u prirodi”, “Prijelaz sa razredne na predmetnu nastavu i problema adolescencije”, “Što učiniti kad dijete dobije lošu ocjenu”, “Ovisnosti”, “Kako pomoći djetetu pri izbiru škole”, “Natječaj i predstavljanje srednjih škola”
– filmska družina Gajevci nastupila na Smotri filmskog stvaralaštva mladeži Hrvatske sa filmom “Caritas”
2001./2002.
– projekti: “Prevencija ovisnosti”, “Modifikacija ponašanja putem igre”, “Oprez djeco, čuvajmo se razornih naprava i oružja”, “Afirmacija pozitivnih vrijednosti protiv nasilja”, radionice CAP programa – zaštita djece od zlostavljanja
2000./2001.
– J. Jurić osvojio 3. mjesto na državnom natjecanju iz matematike i fizike
1999./2000.
– tradicionalno smo domaćini županijskog natjecanja iz biologije
– književni susreti: A. Gardaš, J. Čunčić-Banov i S. Škrinjarić
1998./1999.
– u školskom parku zasađeno 30 sadnica
– održan školski kviz “Lijepa naša”
1997./1998.
– opremljena informatička učionica
– domaćini smo županijskog natjecanja iz biologije i košarke
1996./1997.
– novoobnovljenu športsku dvoranu otvorila ministrica prosvjete i športa Ljilja Vokić
1995./1996.
– 1. mjesto na državnom natjecanju iz kemije osvojio D. Tubin
– dvije 3. nagrade osvojene na državnom natjecanju iz matematike – D. Tubin i M. Vela
1991./1992.
– uveden vjeronauk kao izborni predmet
– prvaci države u streljaštvu (učenici ekipno i pojedinačno i učenice ekipno i pojedinačno)
– lutkari 1.r. osvojili 1. mjesto na Lidranu i nastupili na HRT-u
– koncert tamburaškog orkestra u HGZ-u i Povijesnom muzeju
1990./1991.
– prvi put se održavaju svečanosti i obilježavaju: Božić, Uskrs, Jurjevo i Majčin dan
1989./1990.
– Suzana Cimbal postavila hrvatski rekord u streljaštvu
1988./1989.
– XI. Smotra prometne kulture općina Zaprešić i Samobor
1987./1988.
– najbolji športaš Suzana Cimbal (1. mjesto u streljaštvu u općini i na gradskim susretima)
1986./1987.
– posjet književnika: S.Jakševac, R. Zvrko, A. Martić, V. Parun, M. Tantoš
1985./1986.
– posjet filmskog režisera Mate Relje
– izvedba opere “Rita” Gaetano Donizetti
– izložba Čedomira Ostreša
– otkrivanje spomenika Ljudevitu Gaju, rad akademskog kipara Dragutina Grgasa, Belog
1984./1985.
– izložbe slikara: J. Generalića, I. Antolini, I. L. Croate, M. Maliković, M. Mlinarić, I. Antolčić, M. Lenković, M. Rajković, G. Jarmek, Z. Rajković
– imenovanje škole u Osnovna škola Ljudevit Gaj
1983./1984.
– izdavanje prvog broja školskog lista “Sjeverac”
1982./1983.
– izložbe E. Murtića i Z. Rajkovića, formiran tamburaški orkestar
1981./1982.
– u prostorijama škole otvorena galerija „ROTONDA“
1980./1981.
8. rujna 1980. godine je započela redovita nastava te je u to vrijeme OŠ „SJEVER“ bila druga škola u mjestu Zaprešić – dotadašnja jedina škola je bila Osnovna škola Zaprešić
Osnovna škola „Sjever“ Zaprešić od početka rada ima status matične škole sa područnim školama Kupljenovo, Kupljenski Hruševac, Luka i Pojatno.
25. ožujka 1980. godine donesena odluka o osnivanju škole pod nazivom OSNOVNA ŠKOLA „SJEVER“ ZAPREŠIĆ, prvi ravnatelj Stjepan Zorc
1978.
– 25. rujna 1978. godine položen kamen temeljac za zgradu škole
Ljudevit Gaj (Krapina, 8. srpnja 1809. – Zagreb, 20.travnja 1872.), hrvatski političar, jezikoslovac, novinar i književnik. Središnja osoba Hrvatskog narodnog preporoda, odnosno Ilirskog pokreta.
Ljudevit Gaj rođen je u Krapini 8. srpnja 1809. godine u obitelji krapinskog ljekarnika. Osnovnu školu i prvi razred gimnazije završio je u Krapini, a zatim je prešao na njemačku gimnaziju u Karlovcu. Nakon srednje škole pošao je na studij filozofije u Beč, a onda u Graz. Doktorirao je 1834. u Leipzigu. Gaj je rano počeo pisati, pa je već 1826. godine napisao knjigu na njemačkom jeziku Die Schloser bei Krapina (Tvrđave oko Krapine). To je prvo djelo u kojem je prikazana povijest krapinskog kraja.
Hrvatska Gajeve mladosti bila je razjedinjena i u političko ekonomskom i u kulturno jezičnom pogledu. Gaj je na sebe preuzeo dužnost da Hrvate poveže i sjedini na kulturno jezičnom planu. Budući da su Hrvati od 14. stoljeća pisali latinicom, neujednačeno i bez dogovora (svaka hrvatska pokrajina pa i svaki pisac, upotrebljavao je latiničko pismo na svoj način), Ljudevit Gaj je u Budimu, navršivši samo 21 godinu, tiskao „Kratku osnovu horvatsko-slavenskog pravopisanja“ (1830) kojim je položio osnove svoje pravopisne reforme. Na 29 stranica te knjižice iznio je na hrvatskom i njemačkom jeziku svoju reformu hrvatske latinice. Njegovi su prijedlozi bili jednoslovi koji su imali povrh kvačice. Međutim, Kraljevska akademija u Zagrebu nije ozbiljno shvatila nastojanja mladoga Gaja i odbila je njegove prijedloge za reformu hrvatske latinice uvođenjem novih slova. Pet godina poslije, Gaj je ponovno pokušao reformirati hrvatski latinički slovopis. Najprije je 1835. godine pokrenuo „Novine horvatske“ s tjednim književnim prilogom „Danica Horvatska, Slavonska i Dalmatinska“. Latinicu koju je Gaj reformirao, uz određene prilagodbe i dopune, postupno su prihvatili svi Hrvati i Slovenci. Ponesen idejama koje su se u to vrijeme širile među slavenskim narodima, mladi je Ljudevit Gaj pisao i budnice (najpoznatija je „Još Hrvatska ni propala“, 1835.) i okupio je u Zagrebu skupinu mladih ljudi koja je počela planirati i potom provoditi kulturno-prosvjetni i gospodarski preporod Hrvatske. Ljudevit Gaj se nametnuo kao središnja osoba Hrvatskog narodnog preporoda i vođa Ilirskog pokreta. Pristaše ilirskog pokreta htjeli su kulturno zbližiti narode južnoslavenskog prostora, a glavna im je zadaća bila ujedinjavanje hrvatskih zemalja.
Punih sedam godina u Hrvatskoj je trajao silni ilirski zanos koji je davao ton cjelokupnom narodnom životu. Međutim ilirska ideja nije bila duboko ukorijenjena. Kraljevska naredba o zabrani ilirskog imena izašla je 1843. s obrazloženjem da kralj neće zaustavljati razvitak narodnog jezika, ali ni dopustiti da se među njegovim podanicima sije sjeme razdora. Da bi se stvorili uvjeti za slogu i suradnju među njima, i uklonilo ogorčenje koje ilirstvo izaziva kod Mađara, zabranjuje se naziv ilirizam, ilirski i Ilirija za Hrvatsku i Slavoniju te za njezin narodni jezik i književnost.
Poslije Gajeve novine nekoliko puta mijenjaju ime, a „Danica“ se poslije 1867. godine ugasila. Gaj je izgubio vodeću ulogu u ilirskom pokretu kad je ilirsko ime bilo zaboravljeno premda je još nakratko imao važnu političku ulogu 1848. godine surađujući s banom Josipom Jelačićem. Početkom 50-ih povlači se iz politike i javnog života napušten od gotovo svih svojih prijatleja i pristaša.
Ljudevit Gaj je umro 20. travnja 1872. godine u prostorijama svoje tiskare u Zagrebu. Prvotno je sahranjen u obiteljsku grobnicu na Jurjevskom groblju, a 1885. godine njegovi posmrtni ostaci preneseni su u arkadu iliraca na Mirogoju.