OŠ Ljudevita Gaja uključena je u projekt Misli zeleno Mladih čuvara prirode Hrvatskog prirodoslovnog društva (HPD) od školske godine 2017./2018.

Radionice projekta provode  autorice programa, kompetentne kao praktičari biolozi i kemičari  sa višegodišnjim nastavnim iskustvom. Pri tome je potrebno naglasiti da je stručna potpora autoricama na raspolaganju unutar Hrvatskog prirodoslovnog društva.

AUTORICE I VODITELJICE PROJEKTA :

Lidija Žišković, prof., Jasna Tonšetić, prof., Renata Brzica, prof. Đurđica Patafta,prof.

NOSITELJI PROJEKTA U OŠ LJUDEVITA GAJA:

Đurđica Patafta, prof., Sanja Kovačić, prof., Nikolina Novak, prof.

ŠKOLE SURADNICE:

OŠ Ljudevita Gaja (Zaprešić) u suradnji s OŠ Marije Jurić Zagorke (Zagreb), OŠ Augusta Šenoe (Zagreb), Drugom ekonomskom školom (Zagreb),

OPĆA SVRHA PROJEKTA:

Razviti svijest o okolišu i održivom razvoju čime projekt doprinosi ostvarenju dijela Strategije održivog razvoja Republike Hrvatske.

SPECIFIČNI CILJEVI:

1. Kroz neposrednu aktivnost i istraživački terenski rad stjecati znanja i vještine te razviti svijest o okolišu potrebnu za življenje i djelovanje u okviru održivog razvoja.
  2. Promovirati prirodne znanosti i prirodoslovlje.
  3. Razvijati suradničko učenje.
  4. Osiguravati međugeneracijsku suradnju mladih, ali i suradnju mladih i profesora.
  5. Zadanim aktivnostima omogućiti i alternativni oblik obrazovanja mladih.
  6. Provoditi projekt  interdisciplinarno, u suradnji sa stručnjacima i institucijama iz prirodoznanstvenog, kulturnog i gospodarskog  područja što omogućuje korelaciju nastavnih sadržaja.
  7. Istraživati prirodnu  baštinu (Medvednica,  potoci i jezera Zagreba, Zaprešića i okolice, geološki važna područja) ali i Republike Hrvatske.

AKTIVNOSTI U SKLOPU PROJEKTA:

• Istraživati staništa ugroženih vrsta životinja i biljaka kroz terenska istraživanja na dogovorenim i planiranim područjima.
  • Istraživati utjecaj čovjeka na prirodu (istraživanjem životnih uvjeta, biološkom i kemijskom analizom vode i tla).
  • Istraživati autohtone i alohtone vrste.
  • Posjetiti institucije važne za razvoj ekološke svijesti i održivog razvoja (obilazak reciklažnih dvorišta, različitih laboratorija, Prirodoslovnog, Arheološkog,  Lovačkog i drugih muzeja).
  • Razvijati  kompetencije iz drugih područja osim prirodoslovlja i povezivati stručno teorijsko i praktično znanje i vještine stečenih iz niza područja.
  • Promovirati rad u sklopu važnih manifestacija kao što su Interliber, Floraarta i dr.
  • Razvijati društveno-odgovorno ponašanje u okviru zaštite okoliša i održivog razvoja.
  • Provoditi evaluaciju uz izložbu učeničkih radova te objavu edukativno-promotivnih filmova, online kataloga i izvještaja provedenih aktivnosti na Internetu i ostalim medijima.

OČEKIVANI REZULTATI PROJEKTA:

• razvoj cjeloživotnih kompetencija omogućit će učenicima lakše iznošenje stavova u okviru održivog razvoja i na ostalim područjima
  • stjecanje znanja i vještina te razvoj svijesti o potrebi zaštite okoliša
  • razvoj prezentacijskih i komunikacijskih vještina
  • razvoj sposobnosti na području filmske i scenske umjetnosti
  • Suradnja sa lokalnom samoupravom i roditeljima
  • Suradnja  s vanjskim suradnicima (Hrvatsko prirodoslovno društvo, ostale institucije)

NAMJENA PROJEKTA:

Ciljnu skupinu čine učenici osnovnih i srednjih škola u dobi od 10 do 19 godina. Učenici će biti uključeni prema iskazanom interesu za sudjelovanje u projektu. Pored ciljne skupine projekt je namijenjen kao krajnjim korisnicima široj korisničkoj populaciji svih dobnih i socijalnih skupina. Edukacija građanstva bit će obuhvaćena kroz stručna predavanja i aktivnosti u okviru projekta. Građanstvo će biti direktno uključeno i kroz promotivne aktivnosti projekta (izlaganje i izložba u Gradskoj knjižnici Grada Zagreba i ostalim mjestima) te indirektno kroz objavljene materijale na Internetu (izvještaji na stranicama škola, Facebook stranica Mladih čuvara prirode, online katalog provedenih aktivnosti i edukativno-promotivni filmovi, ostali mediji).

EVALUACIJA PROJEKTA

• konstantno praćenje rezultata aktivnosti
  • pisanje izvještaja održanih radionica za stranice škola
  • izlaganje i izložbe u Gradskoj knjižnici Grada Zagreba i ostalim mjestima
  • analiza terenskih listića i anketa
  • objave na Facebook stranici MČP, u časopisu Priroda i ostalim medijima nakon svake radionice
  • edukativni filmovi

UKRATKO O MLADIM ČUVARIMA PRIRODE

Mladi čuvari prirode sekcija je Hrvatskog prirodoslovnog društva. Osnovna im je djelatnost odgoj i obrazovanje mladih o zaštiti prirode i okoliša već 40 godina. Opći cilj aktivnosti Mladih čuvara prirode jest razvijati i poticati osviještenost i društveno-odgovorno ponašanje mladih kroz uključivanje u volonterski rad i rješavanje ekoloških problema u cilju  očuvanja i zaštite zdravog životnog okoliša. Time opći cilj Mladih čuvara prirode odgovara i općem cilju ovog projekta.

Školski tableti

Smjena A