"Wiki-dveri- upoznajmo dvorce zaprešićkog kraja"
Autor: Administrator , 22. 10. 2009.

Zavičajna zbirka i Odjel za mladež Gradske knjižnice Ante Kovačića iz Zaprešića 22. svibnja 2009. pokrenuli su obrazovni projekt za mlade "Wiki-dveri- upoznajmo dvorce zaprešićkog kraja" kojim se želi oteti zaboravu jedan dio naše kulturne baštine.

Učenici sedmih i osmih razreda osnovnih škola zaprešićkog kraja, u suradnji s knjižničarima Gradske knjižnice te školskim knjižničarima, prikupljat će informacije o dvorcima zaprešićkog kraja (Gornjoj Bistri, Jakovlju, Januševcu, Laduču, Lužnici i Novim dvorima) te ih uz pomoć specifičnog internetskog sustava za upravljanje sadržajem wiki objavljivati na internetu zajedno s fotografijama i videozapisima koje će sami snimiti.
Na prvoj zajedničkoj radionici okupilo se 29 učenika i 7 školskih knjižničara iz OŠ Ante Kovačića iz Marije Gorice, OŠ Antuna Augustinčića iz Zaprešića, OŠ Donja Pušća, OŠ Ivana Perkovca iz Šenkovca, OŠ Ivane Brlić Mažuranić iz Prigorja Brdovečkog, OŠ Kupljenovo i OŠ Ljudevita Gaja iz Zaprešića. Nakon uvodnog pozdravnog govora voditeljice knjižnice Jadranke Gregorec, koordinatorice projekta knjižničarke Sanja Žunić i Marija Bartolić, predstavile su projekt i održale predavanje o internetu, webu 2.0 i fenomenu društvenih mreža na webu. Radionica je zaključena formiranjem 6 istraživačkih timova od kojih će svaki prikupljati informacije o jednom od dvoraca. Druženje je završilo razgledavanjem preuređene knjižnice te domjenkom na Odjelu za mladež, uz prigodne poklon- vrećice Turističke zajednice grada Zaprešića.
Projekt će se nastaviti najesen organiziranim obilaskom dvoraca kako bi učenici fotografijama i videosnimkama mogli dokumentirati željene objekte te razgovarati s vlasnicima ili žiteljima objekata. Potom će učenici prikupljati informacije o dvorcima istraživanjem građe Referentne zbirke i Zavičajne zbirke Gradske knjižnice Ante Kovačića te pretraživanjem fondova Nacionalne i sveučilišne knjižnice i Hrvatskog državnog arhiva u Zagrebu. Prikupljen sadržaj stavljat će se na wiki web korištenjem suvremene informatičke opreme i brzog pristupa internetu u knjižnici.
Projekt je financijski podržan od strane Zagrebačke županije i grada Zaprešića.
Na kraju ističemo ideju vodilju projekta koju je u pozdravnom govoru na prvom zajedničkom okupljanju svih sudionika projekta izrekla voditeljica knjižnice Jadranka Gregorec: "Ideja projekta usklađena je sa svim suvremenim odgojno-obrazovnim nastojanjima. Cilj je upoznavanje kulturne baštine zaprešićkog kraja, usvajanje informatičkih znanja i vještina, obrazovanje za rad na projektima, istraživanjima, surađivanje, druženje, zabava. A učenje kroz zabavu i druženje čini nam se najefikasnijim."

Izvor: http://www.zapresic.hr