Ovaj tjedan: 1904
Školska knjižnica - aktivnosti u studenom i prosincu
Autor: Tomislav Cerinski, 17. 1. 2012.

Kviz za poticanje čitanja

I ove godine učenici naše škole (4.razredi) sudjelovali su na Kvizu za poticanje čitanja u organizaciji Knjižnica grada Zagreba. Učenici su on-line rješavali kviz, a završna svečanost je održana na Zagrebačkom velesajmu u sklopu Interlibera - međunarodnog sajma knjiga. Na završnoj svečanosti (10.11.) iz naše škole sudjelovali su: Dominik Mrša i Antonela Jurišić, 4a, Rea Franković (pobjednica iz naše škole, sudjelovala u završnom izvlačenju nagrada) i Nika Horvat, 4.b, Lena Suša i Antonija Filaković, 4.c, Maja Smolar i Borna  Benčić, 4.d, te Stela Fazlić i David Žibrat, 4.e razred. Gledali su predstavu „Plava boja snijega“ Grigora Viteza - kome je i bio posvećen ovogodišnji kviz - te prisustvovali izvlačenju glavne i sporednih nagrada. Nagradu nismo dobili, ali već sudjelovanje na završnom natjecanju i obilazak  štandova s mnoštvom knjiga bio je nezaboravan doživljaj. Rea Franković nagrađena je u našoj školi knjigom sponzora – Školske knjige.

„Taj četvrtak nije bio običan školski dan. Spremala sam se na Interliber. Bila sam jako uzbuđena. Okupili smo se ispred škole i krenuli na Velesajam. U velikoj dvorani, s učenicima iz cijele Hrvatske, gledali smo predstavu “ Plava boja snijega“. Nakon toga su izvučene nagrade. Nije mi se posrećilo. Kasnije smo se razdvojili u grupice i obišli štandove s knjigama. Kupila sam par lijepih knjiga. Lijepo smo se proveli i mislim da ćemo ovo pamtiti cijeli život.“

Rea Franković, 4.b

Natjecanje “Čitajmo pjesnike“

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige (15.10-15.11.) bio je posvećen pjesništvu. Tako smo i mi u našoj školskoj knjižnici čitali pjesnike, prepisivali pjesme, a imali smo i završno natjecanje u recitiranju i čitanju pjesama. Učenici 4.razreda odabrali su po tri najbolja recitatora iz svojih razreda, jednog voditelja i člana žirija. Natjecanje je moglo početi. Predvorje škole, veliko uzbuđenje. Recitatori su se smjenjivali jedan za drugim. Članovi učeničkog žirija imali su težak zadatak, ali pomogao nam je tajni član žirija, prof.Krolo, te smo tako uspjeli proglasiti pobjednike, koji su nagrađeni knjigama. 1.nagradu osvojila je Nika Horvat, 4.b, 2.Melani Galić, 4.d, i Tea Mršić, 4e, a 3.Ana Mifka, 4.a, i Izabela  Anočić, 4.c.

„Kada sam čula da sam pobijedila, bila sam jako sretna, a mogu reći da je ponosan bio i moj 4.b zajedno s učiteljicom. Dječaci iz mog razreda su pokazali da se pjesmice mogu i repati, a nekoliko učenika je na kraju pročitalo svoje pjesme.“

Nika Horvat,4.b

Kazalište, kino…..

Učenici 8.razreda (a,b,c) u kazalištu Exit uživali su u izvrsnoj glumi Živka, Marka i Jerka u predstavi SHAKEspeare na EXit. Nakon što su pročitali knjigu, pogledali film, učenici 4.razreda u Žar ptici su vidjeli predstavu „Družba Pere Kvržice“. Družba i u predstavi radi ono što odrasli nisu bili sposobni napraviti - zajedništvo i solidarnost su tu.

Kad su čuli naslov predstave - VIS Životinje - koju će gledati u Kazalištu Trešnja, učenici 6.razreda nisu ni pretpostavili da je riječ o vokalno instrumentalnom sastavu i predstavi koja govori o tome kako suradnjom možemo ostvariti i najluđe snove. Film“ Koko i duhovi“, snimljen prema istoimenom djelu I. Kušana, u CineStaru u Centru Branimir odgledali su učenici 7.razreda. Saznali su postoje li duhovi i kako je Koko riješio tu tajnu.

S Melitom, koja vjeruje da se ništa loše ne može dogoditi ako se govori ono što nije istina, družili su se učenici 5.razreda u Žar ptici. U predstavi „Lažeš Melita“ otkrili su što se sve moralo dogoditi da Melita shvati kako se laganje ne isplati. U predstavi „Princeza i Žabac“, nastaloj prema priči braće Grimm, u kojoj razmažena princeza gubi zlatnu loptu i samo joj ružna žaba može pomoći, u Kazalištu Trešnja uživali su učenici 1.razreda.

Wiki-dveri

Posjetom Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, nastavlja se rad na projektu Knjižnice Ante Kovačića iz Zaprešića Wiki-dveri. U program za mlade - Wiki-dveri - upoznajmo prirodnu baštinu zaprešićkog kraja - uključeno je sedam osnovnih škola s područja Zaprešića. Iz naše škole u projekt su uključena četiri učenika 7.razreda. Nakon obilaska NSK uz stručno vodstvo, učenicima je o važnosti bioraznolikosti predavanje održala prof.dr.sc.Jasenka Topić. Nakon ukusnog ručka u restoranu NSK, puni dojmova vratili smo se u Zaprešić. Slijedi kreiranje sadržaja koje ćemo objavljivati na Internetu te još jedan izlet na proljeće - Dubravica, Medvednica, Bistra, Novi Dvori, Lužnica i Laduč. Hvala organizatorima iz knjižnice A. Kovačića.

slike u fotogaleriji