Započela nova godina provedbe projekta „Lokalni volonterski centar Zaprešić“
Autor: Kristina Jovanović, 23. 9. 2016.

Projekt Lokalni volonterski centar Zaprešić provodi Centar za mladež Zaprešić kao nositelj u partnerstvu s Gradom Zaprešićem i Općinom Brdovec, Srednjom školom Bana Josipa Jelačića, Osnovnom školom Antuna Augustinčića i Osnovnom školom Ljudevita Gaja te u suradnji s Udrugom studenata grada Zaprešića te KGZ Gradskom knjižnicom Ante Kovačića.

Predviđeno trajanje projekta je od 01. kolovoza 2016. do 31. srpnja 2017. godine.

Opći cilj projekta odnosi se na promoviranje i razvoj volonterskog menadžmenta na području grada Zaprešića i okolnih općina (općina Brdovec) putem osnaživanja udruga, javnih ustanova i institucija koje svojim radom i djelovanjem teže sustavnom unaprjeđenju razvoja volonterstva na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.

Aktivnim zagovaranjem, promoviranjem i razvojem volonterstva i volonterskog menadžmenta u našoj lokalnoj zajednici, odnosno pokretanjem Lokalnog volonterskog centra Zaprešić, doprinosi se ostvarivanju i sljedećih specifičnih ciljeva koji se odnose na:

educiranje i osnaživanje kapaciteta lokalnih udruga, javnih ustanova institucija u zajednici po pitanju menadžmenta volontera i kompetencija stečenih volontiranjem
uključivanje i povećanje broja građana (posebice mladih) uključenih u volonterske aktivnosti na području lokalne zajednice (grad Zaprešić i lokalne općine)
unaprjeđivanje odnosa između lokalnih organizatora volontiranja  s jedinicama lokalne samouprave (grad Zaprešić i općina Brdovec)
osiguranje uvjeta i podrške za pružanje volonterske pomoći u učenju (instrukcije) djeci kroz individualne i grupne oblike podrške korisnicima i njihovim obiteljima
osnivanje i vođenje školskih volonterskih klubova koji promoviraju volonterski odgoj
podizanje svjesnosti lokalne zajednice o volonterstvu kroz suradnju s lokalnim medijima, izdavanje promotivnog materijala i sl.

Kome je ovaj projekt namijenjen?

Projekt je namijenjen udrugama, ustanovama i institucijama s područja grada Zaprešića i općine Brdovec koje u svoj rad žele uključiti volontere, a do sada se nisu našle u prilici da se educiraju i pripreme na sve izazove rada s ljudima i vrednovanja njihovog rada i doprinosa.

Iz tog razloga aktivnosti projekta usmjerene su na direktan rad s organizatorima volontiranja (umrežavanje, edukacija, održavanje radnih sastanaka, informiranje putem newslettera, evaluacija), direktan rad s volonterima (edukacija, supervizija, održavanje radnih sastanaka, evaluacija) te direktan rad s učenicima zaprešićkih osnovnih škola (pružanje pomoći u učenju, rad kroz školske volonterske klubove, volonterske akcije, evaluacija).

Ideja je da se sve tri skupine izravnih korisnika projekta "Lokalni volonterski centar Zaprešić" okupe i na zajedničkim aktivnostima poput organiziranja volonterskih akcija, obilježavanja Međunarodnog dana volontera, promociji projekta i povećanju vidljivosti volontiranja u našoj lokalnoj zajednici.

Više informacija o tome kako se prijaviti na sudjelovanje na projektu možete pročitati u newsletteru Lokalnog volonterskog centra Zaprešić. Besplatno se pretplatite na ovaj i sljedeće brojeve!

Prijave za lokalne organizatore volontiranja moguće je ispuniti na sljedećem linku.

Prijave za volontere moguće je ispuniti na sljedećem linku.

Kontakt osoba i voditeljica projekta

Anamarija Juroš, magistrica socijalnog rada i socijalne politike

Programska voditeljica za mlade Centra za mladež Zaprešić

Telefon: 01/3311-711

Mail: anamarija@czmz.hr

Projekt je financijski podržan od Ministarstva socijalne politike i mladih.