Dojmovi učenika 4.c razreda o izložbi "Modeli malih vlakova"
Autor: Kristina Jovanović, 2. 3. 2016.

U Gradskoj knjižnici Ante Kovačića u Zaprešiću otvorena je u petak 19. veljače izložba ”Modeli malih vlakova”, koju je organizirao Vjekoslav Suton uz suradnju KŽMZ – Kluba željezničkih modelara Zagreb. To je već šesta izložba na temu željeznice u ovom gradu Zagrebačke županije, a izloženo je 6 maketa – 1 u mjerilu G, 2 u H0, 1 u N i 2 u Z. Također su izloženi različiti modeli iz privatnih kolekcija. Jedna od maketa pripada KŽMZ, pa je Klub na taj način zastupljen na ovoj izložbi.

Otvaranju je bilo prisutno oko 60 posjetitelja, a izložba je pobudila veliko zanimanje građana.

Učenici 4.c razreda sa svojom učiteljicom Renatom Mihalinec posjetili su izložbu. U nastavku pročitajte njihove dojmove...

Izložba vlakova

U četvrtak, 25. 02. 2016., posjetili smo izložbu vlakova.

Gospodin Suton nam je pokazao svoju kolekciju vlakova. On je radio na kolodvoru. Otac gospodina Sutona je bio strojovođa. Suton se bavi modeliranjem jer mu je to hobi. Rekao nam je da jedan ratni vlak može prevesti više od tisuću vojnika. Vlak koji je vozio iz Zagreba u Samobor zvao se „Samoborček“. Pokazao nam je maketu vlaka koja je sto dvanaest puta manja od originalnog, velikog modela.

Volio bih opet posjetiti izložbu vlakova.

David Mršo, 4. c

Izložba vlakova

Danas, 25. 02. 2016., išli smo u Gradsku knjižnicu Ante Kovačića. Tamo smo bili na izložbi maketa vlakova. Sve nam je predstavio gospodin Vjekoslav Suton. Bio je simpatičan, a čak nam je i otpjevao neke pjesme! Naučili smo da zapravo ne postoji vlakovođa nego strojovođa. Saznali smo i da su prije ljudi vukli vagone, zatim konji, a onda je netko došao na ideju da vagone vuče veliki lonac (lokomotiva), a tek tada su nastali vlakovi u kakvima se danas vozimo. Makete su imale sve što ima i u stvarnosti: mostove, tunele, rampe, semafore i željezničke postaje. Bilo nam je baš super.

Ema Šmuljić, 4. c

Izložba vlakova

Danas, 25. 2. 2016., moj razred i ja išli smo u Gradsku knjižnicu na izložbu maketa vlakova.

Makete izrađuje gospodin Suton i njegov kolega. Da bi napravili jednu maketu potrebne su im 1 – 3 godine. Makete su izrađene do najmanjeg detalja. Modelar nije izradio samo vlakove, nego i cijelo malo mjesto, kao na primjer kućice, trgove i kolodvore. Na izložbi je bilo malih i velikih vlakova, neki su bili moderni, a neki starinski. Sve je spojeno na električnu energiju, tako da smo, pomoću regulatora brzine, i mi mogli pokrenuti vlakove. Morali smo paziti na brzinu kako vlak ne bi ispao sa tračnica. Posebno mi se sviđalo kada smo zamračili prostoriju. Svijetlila je svaka kućica i vlak.

Preporučam sa odete na izložbu vlakova, da se ponešto naučite i usput pročitate koju knjigu!

Lara Baotić, 4. c

Izložba maketa vlakova

Išli smo na izložbu maketa vlakova u Zaprešiću.

Na taj dan je padala kiša pa smo se jedva odlučili da idemo. Izložba je bila u knjižnici Ante Kovačića. Isprva sam mislio da će biti jedna maketa i da baš neće biti zanimljivo, ali sam se prevario. Bilo je fantastično, a u isto vrijeme zanimljivo! Bilo je šest – sedam maketa. Jednu sam maketu uključio. Gospodin nam je i nešto ispričao o vlakovima. Najsmješniji je dio bio kada je gospodin rekao da su u peći u parnim lokomotivama koristili kad bi ogladnili, tako što su na užarenu lopatu ili neko željezo stavili kobasice. Na kraju smo saznali da gospodin Suton lijepo pjeva. Na posljetku smo se spremili i vratili u školu.

Tako sam zadovoljan izletom da bih želio pogledati maketu automobila.

Marin Goreljak, 4. c